Kultura

Everest (2015)

Everest – najwyższy szczyt na naszej planecie, a także największe marzenie wielu wspinaczy. Jest jak klejnot w Koronie Ziemi i udowadnia człowiekowi potęgę gór.

Po pierwszym udanym wejściu w roku 1953 na szczyt, kolejne osoby chciały powtórzyć ten wyczyn. Dlatego też aby ułatwić chętnym wejście, a także zarobić na zainteresowanych zaczęły powstawać profesjonalne firmy zajmujące się organizacją i zabezpieczeniem takich wypraw.

Film skupia się na wydarzeniach, które miały miejsce w maju 1996 roku i miały okazać się jednym z najtragiczniejszych okresów w historii wspinaczek na Mount Everest. W wyniku wyjątkowo niesprzyjającej pogody zginęło wtedy 15 osób w tym doświadczeni przewodnicy.

Może nie ma tutaj pokazanych realiów życia w obozie i radzenia sobie z codziennymi czynnościami ale i tak film znakomicie pokazuje jak trudną i niebezpieczną rzeczą jest przetrwanie w Himalajach.

Piękne zdjęcia przeplatają się z faktem, że człowiek nie jest przystosowany do życia na takich wysokościach i  w tak ciężkich warunkach. Próba wejścia na szczyt to tak naprawdę walka ze sobą i próba jak najszybszego opuszczenia „strefy śmierci”.

Oparty na faktach film o granicach ludzkiej wytrzymałości i cenie jaką niektórym przychodzi zapłacić za zdobycie Dachu Świata.

 

One Comment

  • Skadi

    Byłam w kinie. Obawiałam się, że będzie mocno przesadzony w stylu „Granic Wytrzymałości” , ale jest całkiem ok. Nie żałuję zakupionego biletu 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *