Kultura

Mag z Jawy – Kosta Danaos

Możliwości ludzkiego ciała i umysłu wciąż zadziwiają naukowców. Szczególnie zadziwiająca jest wiedza przekazywana ustnie przez tysiąclecia, a do niedawna traktowana jedynie jako mity.

O wschodnich mistrzach sztuk walki słyszał każdy, choćby za sprawą holywoodzkich filmów przedstawiających ich często jako prawie pół bogów. Wszystko to oczywiście wkładane było między bajki, a jedyne co na stałe zagościło na zachodzie to moda na dalekowschodnie style walki.

Za sprawą filmu dokumentalnego „Pierścień ognia” z 1988 roku mieszkańcy zachodu mogli zobaczyć coś niewiarygodnego. Okazało się, że człowiek możne rozwinąć w sobie naprawdę niesamowite umiejętności wykorzystując do tego energię „chi”. Oczywiście pojawiły się od razu głosy, że cały film to mistyfikacja mająca na celu rozgłos i zdobycie pieniędzy.

Wiele jednak osób, które obejrzało film o chińsko-jawajskim mistrzu akupunktury postanowiło wyruszyć na jego poszukiwanie aby rozpocząć u niego trening. Oficjalnie wiemy o pięciu uczniach, którzy zostali przyjęci przez Johna Changa. Jeden z nich – Kosta Danaos – postanowił napisać książkę o swoich przeżyciach i przemyśleniach.

Od razu muszę ostrzec wszystkich chcących również rozpocząć swoją przygodę z rozwojem duchowym iż w książce tej znajdziemy bardzo mało informacji praktycznych. Jak już wspomniałem jest ona nastawiona na przedstawianie wyrywkowych sytuacji w których uczestniczył autor i podczas których mógł zobaczyć możliwości swojego mistrza. Nie znajdziemy w niej nic nawet na temat podstawowych praktyk z najniższych poziomów, nie mówiąc już o wskazówkach dla poziomów wyższych (ma ich być wszystkich 72!).

Książkę tą można potraktować jako pewne wprowadzenie do tematyki rozwoju duchowego i neikung-u. Jako motywację pokazującą gdzie może zajść człowiek w swoim rozwoju. Także jako radę czy też przestrogę, że aby się rozwijać w tym kierunku trzeba mieć nauczyciela, który nas poprowadzi. Może być ona jedynie wskazówką podczas stawiania pierwszych kroków w kierunku rozwoju mocy umysłu.

mag-z-jawy-okl
Mag z Jawy – Kosta Danaos

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *