Kultura

Pojedynki snajperskie – Historia – Technika – Współczesność – Marek Czerwiński

Książka, która wielu może rozczarować. Szczególnie jeśli spojrzy się na jej podtytuł sugerujący opracowanie dotyczące pojedynków strzelców wyborowych pod kątem historycznym i technicznym.

Tak naprawdę jest to luźny zbiór fabularyzowanych opowiadań, które nadają się na lekturę na długie zimowe wieczory. Ciekawe i barwnie opisane starcia i wyczyny poszczególnych postaci historycznych są w większości wytworem wyobraźni autora. Autora, który widać, że posiada duże doświadczenie związane z bronią oraz strzelectwem dalekodystansowym.

Niestety z punktu historycznego niewiele tutaj znajdziemy. Historia jest tylko tłem i głównym szablonem opowieści natomiast wszystko co się dzieje pomiędzy kluczowymi momentami tak naprawdę mogło się nigdy nie wydarzyć. Również kwestie techniczne to tak naprawdę pewne szczegóły, które znajdziemy w większości ambitniejszych publikacji dotyczących tej tematyki, a w większości opisane znacznie szerzej. Książka opatrzona jest niewielką ilością zdjęć z różnych okresów oraz niektórych karabinów wyborowych ale bez większych komentarzy.

Wartym wspomnienia jest również bardzo niemiły fakt iż duża część historii które znajdziemy w tej książce jest po prostu skopiowana z wcześniejszej publikacji tego autora. Co za tym idzie kupując „Pojedynki snajperskie” nie płacimy za pełnowartościowy produkt ale jedynie za parę nowych historii wcześniej opublikowanych w innej książce, szczególnie jeśli wcześniejszą mamy ją już na półce.

Podsumowując, jeśli kogoś interesuje ta tematyka ale chciałby poczytać coś bardziej „filmowego” niż suche fakty to jak najbardziej mogę polecić.

Pojedynki snajperskie – Historia – Technika – Współczesność – Marek Czerwiński

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *