Kultura

Cykl Demoniczny – Peter V. Brett

Gdy zapada noc światem niepodzielnie rządzą Otchłańce.

Dawno, dawno temu, a właściwie to jakieś pięć tysięcy lat temu na świecie pojawiły się dziwne istoty. Magiczne, praktycznie niezniszczalne za pomocą ludzkiej broni i wynalazków, a dodatkowo piekielnie niebezpieczne. Wydawać by się mogło, że miały tylko jeden cel – pożreć każdą żywą istotę na powierzchni ziemi. Po latach walk Wybawicielowi udało się zjednoczyć ludzkość pod jednym sztandarem i za pomocą potężnych magicznych artefaktów zepchnąć demoni pomiot do Otchłani. Przynajmniej tak wszystkim się wydawało.

Ludzkość powoli podnosiła się z upadku, a runy i magiczna broń powoli odchodziła w zapomnienie. Po tysiącleciach spokoju ziemie zalała kolejna niszczycielska fala, a nieliczni którym udało się przetrwać co noc chowają się za runami ochronnymi. Czasy po Powrocie stały się dla resztki ludzkości walką o każdy kolejny dzień. Mimo, że Otchłańce nie potrafią żyć w świetle słonecznym to co noc szturmują niekończącymi się atakami magiczne bariery poszukując choćby najmniejszej luki w zabezpieczeniach przerażonych niedobitków ludzkości.

W Potoku Tibbeta, jednej z mniejszych wiosek żyje Arlen Bales, który już niedługo wyruszy w epicką 10 – tomową podróż celem uratowania ludzkości przed całkowitą zagładą z ręki, a właściwie pazurów i kłów mieszkańców Otchłani.

Czyta się bardzo przyjemnie choć miejscami opowieść potrafi się dłużyć. W paru miejscach zauważyłem też powtórzenia pewnych opisów, które może mniej rzucały by się w oczy czytając kolejne książki z pewnymi przerwami, a tak są zauważalne. Świat wymyślony przez autora jest spójny, ciekawy, a dodatkowo na tyle zróżnicowany, że nie pozwala się nudzić. Poszczególne postacie mają swoje punkty widzenia, motywację i zupełnie inne historie co powoduje, że nie ma tutaj prostych i oczywistych rozwiązań. Polecam.

Na cały cykl składa się pięć dwutomowych części:

  • Malowany człowiek
  • Pustynna włócznia
  • Wojna w blasku dnia
  • Tron z czaszek
  • Otchłań
Cykl Demoniczny - Peter V. Brett - Malowany człowiek
Cykl Demoniczny – Peter V. Brett – Malowany człowiek
Cykl Demoniczny - Peter V. Brett - Pustynna włócznia
Cykl Demoniczny – Peter V. Brett – Pustynna włócznia
Cykl Demoniczny - Peter V. Brett - Wojna w blasku dnia
Cykl Demoniczny – Peter V. Brett – Wojna w blasku dnia
Cykl Demoniczny - Peter V. Brett - Tron z czaszek
Cykl Demoniczny – Peter V. Brett – Tron z czaszek
Cykl Demoniczny - Peter V. Brett - Otchłań
Cykl Demoniczny – Peter V. Brett – Otchłań

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *