Kultura

Prawo Milenium – Trudi Canavan

Starożytne księgi magiczne mogą być niebezpieczne ale mogą też zawierać nieocenioną i dawno zapomnianą wiedze.

Jedną z takich ksiąg, podczas swoich wykopalisk w dawno zapomnianym grobowcu odkrywa Tyen, początkujący mag i archeolog. Wkrótce okazuje się, że należała ona do dawno zmarłego potężnego maga i choć przeleżała ukryta przez setki lat potrafi gromadzić wiedzę każdego kto ją dotknie. Świadomy niesamowitego potencjału swojego znaleziska postanawia zatrzymać ją przez chwilę dla siebie i odsłonić choć trochę sekretów przeszłości.

Niestety wskutek zdrady kolegi jego tajemnica zostaje odkryta, a on sam jako oskarżony o kradzież staje się poszukiwanym uciekinierem.

W tym samym czasie w innym świecie, gdzie używanie magi jest srogo karane jako okradanie z niej aniołów, młoda dziewczyna poznaje swoją pierwszą miłość ale też stara się przeciwstawić panującym w jej świecie zasadom. Niestety wszystko to doprowadza do tragedii podczas której zostaje jej udowodnione złamanie najświętszego prawa i na oczach wszystkich mieszkańców zostaje wygnana z miasta w celu poddania się osądowi przez anioła mieszkającego w górskiej świątyni.

Tak zaczyna się czterotomowa najnowsza seria Trudi Canavan. Muszę przyznać, że świat jest bardzo spójny, bogaty i ciekawy choć opisy momentami długie i nużące, a akcja potrafi sączyć się bardzo powoli wraz kolejnymi rozdziałami. Autorka bardzo skupiła się na przemyśleniach poszczególnych postaci i ich wewnętrznych rozterkach co wydaje się tworzyć znacznie bardziej dojrzałą serię niż choćby Trylogia Czarnego Maga. Niestety poszczególne punkty kulminacyjne wydają mi się trochę zbyt szybkie i banalne. Jakby po tych wszystkich przygotowaniach i misternych intrygach zabrakło pomysłu na dynamiczne zakończenie, które czytałoby się z zapartym tchem. Trochę odnoszę wrażenie, że wiele elementów było tutaj po prostu wypełniaczami, a kiedy w końcu zaczęło się coś dziać zabrakło autorce pomysłu na walki czy po prostu ciekawe strategie użycia magii.

Mimo wszystko jest to kawał dobrej lektury i jeśli komuś spodobała się twórczość Trudi Canavan na pewno nie będzie rozczarowany.

W skład tego cyklu wchodzą cztery tomy:
– Złodziejska Magia
– Anioł Burz
– Obietnica Następcy
– Klątwa Kreatorów

Złodziejska Magia - Prawo Milenium - Trudi Canavan
Złodziejska Magia – Prawo Milenium – Trudi Canavan
Anioł Burz - Prawo Milenium - Trudi Canavan
Anioł Burz – Prawo Milenium – Trudi Canavan
Obietnica Następcy - Prawo Milenium - Trudi Canavan
Obietnica Następcy – Prawo Milenium – Trudi Canavan
Klątwa Kreatorów - Prawo Milenium - Trudi Canavan
Klątwa Kreatorów – Prawo Milenium – Trudi Canavan

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *