Wyprawy

Korona Gór Świętokrzyskich zdobyta!

Niedawno przyszła do mnie przesyłka z PTTK Kielce, a w niej podbita książeczka i odznaka zdobywcy Korony Gór Świętokrzyskich.

Przyznam, że zdobycie, a właściwie udokumentowanie całej korony zajęło mi 10 lat ale było warto. Oczywiście można KGŚ zdobyć znacznie szybciej nawet w parę dni ale wtedy ominie nas bardzo wiele z uroku poznawania najstarszych gór w Polsce.

Niektóre szczyty niczym się nie wyróżniają na szlaku, a w miejscu docelowym nie ma nawet tabliczki. Inne znów wymagają przedzierania się przez błoto, leśne gąszcze czy mozolnego poszukiwania pozostałości szlaku, który powinien gdzieś być, a jednak go nie ma.

Przeważająca większość to jednak podróż w czasie i przestrzeni. Wspaniałe wędrówki pozwalające nacieszyć się ciszą i kontaktem z przyrodą. Dodatkowo jeśli dużo nie podróżujemy lub dopiero łapiemy bakcyla włóczęgi pozwalają na doskonalenie zdolności organizacyjnych i zbieranie doświadczenia w niskich górach. Natkniemy się tutaj na pradawne słowiańskie świątynie gdzie czczono pogańskich bogów, a może nawet składano im krwawe ofiary. Przejdziemy się granią poniżej której rozciągają się gołoborza powstałe podczas zlodowaceń, a same skały mają pół miliarda lat. Zresztą do tej pory wprawne oko dostrzeże na nich skamieniałe ślady kambryjskiego deszczu.

Czekają na nas wędrówki przez rezerwaty i Świętokrzyski Park Narodowy. Natkniemy się na ślady świętokrzyskiej partyzantki i miejsca znane ze szkolnych lektur. Jaskinie, skałki, ostańce, a nawet miejsca przypominające Jurę Krakowsko Częstochowską. Do tego odwiedzimy dawne kamieniołomy w których do tej pory rozpoznać można ślady dawnych technik górniczych. Możemy nawet zwiedzić szyby pokopalniane, a na jednym ze szczytów stoi gotycki królewski zamek. To wszystko i znacznie więcej można podziwiać podczas zdobywania Korony Gór Świętokrzyskich. Naprawdę polecam każdemu.

Korona Gór Świętokrzyskich - książeczka i odznaka
Korona Gór Świętokrzyskich – książeczka i odznaka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *