Kultura

47 Roninów – Algernon Bertram Freeman-Mitford

Oryginalna wersja historii 47 wojowników którzy po śmierci swojego daimyō postanawiają go pomścić.

Wskutek licznych prowokacji chciwego urzędnika szoguna młody daimyō Asano Takumi-no Kami postanawia zmazać skazę na swoim honorze stalą. Niestety zostaje pochwycony przez straże pałacowe i skazany na śmierć. Jego dobra zostają skonfiskowane, ród pozbawiony środków do życia, a poddani zostają rōninami.

Naczelny doradca skazanego daimyō nie pogodził się jednak z takim obrotem sprawy i zawiązał tajne stowarzyszenie mające pomścić ich dawnego pana. Urzędnik jednak spodziewając się ataku odwetowego znacząco wzmocnił ochronę swojego zamku oraz rozesłał szpiegów mających donosić mu o wszelkich planach morderstwa jego osoby.

Rōninowie dołożyli jednak wszelkich starań aby ludzie z zewnątrz sądzili, że prowadzą hulaszczy tryb życia całkowicie porzucając myśli o zemście. Takie też informację trafiały od szpiegów do zamku Kōtsuke-no Suke upewniając w końcu chciwego urzędnika, że nie ma się czego obawiać i może w końcu zmniejszyć straże.

Nie wiedział on jednak iż od jakiegoś czasu ma wrogich szpiegów w swoim domu zbierających informację i wypatrujących dogodnego momentu do ataku. W końcu taka możliwość nadeszła, a cała historia opisana jest właśnie w tej niewielkiej bo liczącej jedynie 60 stron książce. Przyznać trzeba, że oprócz samej historii można z niej wiele dowiedzieć się o panujących w ówczesnych czasach zasadach, honorze i poświęceniu. Polecam.

47 Roninów - Algernon Bertram Freeman-Mitford
47 Roninów – Algernon Bertram Freeman-Mitford

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *