Kultura

Karski i władcy ludzkości (2015)

W naszej historii jest bardzo wielu bohaterów. Jednym z nich jest Jan Karski.

Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego dwukrotnie przebywał w warszawskim getcie w celu naocznej weryfikacji sytuacji Żydów. Wszystko to w celu stworzenia kompleksowego raportu i przedstawieniu go osobiście zachodnim politykom. Osobiste zaangażowanie miało gwarantować informację z pierwszej ręki o okrucieństwach i masowych eksterminacjach narodu żydowskiego.

Niestety zarówno Wielka Brytania jak i USA w owym czasie z nieznanego powodu nie chciały uwierzyć albo nie chciały się otwarcie zaangażować w nagłośnienie i potępienie tych zbrodni przeciwko ludzkości. Mimo licznych prób kontaktu z przedstawicielami władz, zarówno państwowych jak i żydowskich w innych krajach Karski nie osiągnął założonego celu. Z tego powodu do końca życia mimo przeżytych traumatycznych chwil nie mógł się pogodzić z tą sytuacją.

Film zawiera zarówno oryginalne nagrania z wywiadu z polskim bohaterem jak i przebitki szokujących materiałów z eksterminacji Żydów w Polsce. Niesamowity dokument, który każdy powinien poznać.

Karski i władcy ludzkości
Karski i władcy ludzkości

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *