Zamek w Ojcowie

Budowę oraz nazwę zamku w Ojcowie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu w II połowie XIV wieku. Sama nazwa miała być jakoby pamiątką walki o tron jego ojca Władysława Łokietka który na tych terenach się ukrywał, stąd też pierwotna nazwa „Ociec/Oczecz/Ocziec/Oszyec” w zależności jaką kronikę/podanie czytamy.

Podania i legendy wspominają także o wcześniejszym grodzie który istniał tu przed pracami Kazimierza Wielkiego. Miał on być zbudowany przez lechickiego księcia Wiesława który był szwagrem Popiela, a oprócz zamku w Ojcowie wzniósł jeszcze grody w Korzkwi, Grodzisku i Pieskowej Skale. Inna legenda wspomina o Skarbmirze, który na zamku w Ojcowie miał mieszkać w czasach Bolesława Krzywoustego. Z miłości porwał on z zamku w Ogrodzieńcu córkę swojej siostry – Witychnę, która była zaręczona z Piotrem Szczebrzycem. Narzeczonego uwięził w Ojcowskich podziemiach celem późniejszego stracenia na oczach dziewczyny. Na jego nieszczęście wieści o całej sytuacji doszły do króla Bolesława Krzywoustego który uwolnił młodych i podarował im zamek w Ojcowie. Skarbmir natomiast oprócz godności i zamku stracił także wzrok. Jego to duch ma być widywany czasem na zamku krążąc pomiędzy pozostałościami murów.

Pojawiają się też głosy jakoby w XIII wieku właścicielem zamku był Otton ze Starżów, który to miał nazwać gród od swojego imienia, a mianowicie Otcic lub Ocic.

Od czasów Kazimierza Wielkiego zamek licznie zmieniał swoich właścicieli. Zdobyty w 1655 r. przez Szwedów został kompletnie zdewastowany i częściowo spalony. Sama bohaterska obrona zamku przeszła do legendy. Dowódca obrony zamku odwracając beczki do góry dnem i przysypując zbożem oszukał atakujących Szwedów zwodząc ich jakoby zamek posiadał duże zapasy i nie groźne mu było długie oblężenie. W ten sposób Szwedzi odstąpili od zamku i zaatakowali klasztor po przeciwnej stronie (ufundowany przez Witychnę i Szczebrzyca) niszcząc go kompletnie. Kolejni właściciele odrestaurowali zamek, a jednym z gości przebywających w jego murach był Stanisław August Poniatowski. Ponowny upadek i dewastacje zamku rozpoczęły się wraz z III rozbiorem Polski. W 1829 r. rozebrano zamkowe mury. XIX wiek przyniósł próby odrestaurowania zamku i obniżenie wieży. Aktualnie z zamku w Ojcowie pozostała tylko brama nad którą umieszczono małą ekspozycję z historii zamku, wieża, studnia i pozostałości murów z których roztacza się malowniczy widok na Dolinę Prądnika.

ojcow

ojcow2

ojcow3

Pełna galeria znajduje się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *