Wyprawy

Glinianki – 336 m n.p.m. – KGŚ 27

Glinianki są najwyższym szczytem pasma Grzyw Korzeczkowskich należącego do Gór Świętokrzyskich i liczą 336 m n.p.m.

Na szczyt można dostać się żółtym szlakiem biegnącym z Chęcin lub Rudy Górnej. Natomiast najprościej Glinianki można zdobyć wspomnianym szlakiem z miejscowości Jedlnica lub Korzecko. W pierwotnym planie chciałem zdobyć je właśnie z Jedlnicy ale okazało się, że nie bardzo było gdzie tam zaparkować i szlaku który powinien iść wzdłuż drogi też jakoś nie mogłem z auta dostrzec. Chyba wyremontowano ten odcinek i może miało to wpływ na szlak. W każdym razie postanowiłem ostatecznie podjechać do Korzecka i stamtąd wyruszyć po mój kolejny szczyt Korony Gór Świętokrzyskich.

Niespodzianka na szlaku
Niespodzianka na szlaku
Wąwóz przy obchodzeniu feralnego znaku
Wąwóz przy obchodzeniu feralnego znaku

W samym Korzecku niespodzianka w postaci powieszonej koło oznaczenia szlaku tablicy o zakazie wstępu. W pierwszej chwili lekka konsternacja ale w końcu nie przyjechałem tutaj aby zrezygnować gdy dookoła tyle polnych dróg. Od szlaku zjechałem jeszcze jakieś 100 metrów w dół bo i tak nie było gdzie zaparkować bezpośrednio koło wejścia. Natomiast niżej znajduje się niewielkie miejsce przy wjeździe do lasu gdzie spokojnie można zostawić auto.

Prosto do szlaku
Prosto do szlaku

Wróciłem do pierwszej polnej drogi od feralnego znaku i ruszyłem w kierunku szczytu. Zaraz po wejściu w las wchodzimy w bardzo przyjemny wąwóz ale w celu dojścia do szlaku musimy wyjść z niego w prawo, a potem przecinając łąkę dochodzimy do drogi którą po chwili trafiamy na żółty szlak. Jest on bardzo dobrze oznaczony więc nie ma problemu ze znalezieniem kolejnych oznaczeń.

Droga na Glinianki
Droga na Glinianki

Trasa jest bardzo lekka i delikatnie tylko pnie się w górę. Jest za to bardzo spokojna i cicha i nadaję się znakomicie na spacer na łonie przyrody. Momentami wychodzimy na przecinki gdzie można trochę rozejrzeć się dookoła ale generalnie większość wędrówki to leśna głusza. Znakiem, że zbliżamy się do szczytu będzie kapliczka na skrzyżowaniu leśnych dróg.

Skrzyżowanie z kapliczką
Skrzyżowanie z kapliczką
Kapliczka
Kapliczka

Stąd już tylko parę minut i docieramy do miejsca gdzie szlak skręca w prawo, a druga droga prowadzi w lewo w górę. Ponieważ szlak nie wchodzi bezpośredni na szczyt aby go zdobyć trzeba przejść jakieś 50 metrów drogą w lewo a następnie zejść w prawo w las. Tutaj należy szukać niewielkiego kopczyka z białych kamieni. To wapienie jurajskie z którego zbudowane jest całe pasmo. One właśnie oznaczają, że dotarliśmy do celu.

Na szczyt w lewo
Na szczyt w lewo
Kamienie na szczycie Glinianek
Kamienie na szczycie Glinianek

Cała galeria znajduje się tutaj.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Bardzo łatwy
oznaczenie Oznaczenie Szlaku szlak_zolty – Szlak żółty
stan Stan szlaku Bardzo dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia)
czas Czas wejścia Z Korzecka – ok 1 h
odleglosc Odległość do pokonania Z Korzecka – ok 3 km
przewyzszenie Przewyższenie Z Korzecka – ok 40 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak ale można zostawić auto na poboczu w lesie
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *