Kultura

Wytropić Eichmanna – pościg za największym zbrodniarzem w historii – Neal Bascomb

Adolf Eichmann – arcyzbrodniarz. Architekt największego ludobójstwa na terenach okupowanych przez nazistowskie Niemcy podczas II Wojny Światowej – „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.   Mistrz – tak był nazywany przez samego Himmlera. Jednak mimo tak znaczącej roli w organizowaniu masowych przesiedleń i zsyłce ludzi do obozów zagłady praktycznie całkowicie nieznany przez opinie publiczną. Zawsze w cieniu wyższych oficerów, ostrożny, nigdy nie pozwalający się fotografować, nie chwalący się swoją pozycją i „misją” jaką miał do wykonania. Wszystko to dało mu możliwość ucieczki po wojnie przed odpowiedzialnością i ukrycia się jak najdalej od karzącej ręki sprawiedliwości.

Autor posiłkując się literaturą faktu, własnymi badaniami oraz dokumentami historycznymi opisuje drogę Eichmanna od amerykańskiego obozu jenieckiego w Austrii, aż do jego ostatecznej ucieczki do Argentyny. W międzyczasie śledczy łącząc poszczególne zeznania nazistów powoli odkrywają jego rolę w Holokauście i Eichmann staje się najbardziej poszukiwanym powojennym zbrodniarzem. Szukają go różne grupy ludzi od żydowskich mścicieli poprzez Hagane – paramilitarną organizację żydowską, łowcy hitlerowców, jak np. Szymon Wiesenthal, aż do prokuratora Hesji Fritza Bauera. On jednak ostrożny, zacierający wszystkie ślady jest praktycznie nie do znalezienia. Na prawdziwy ślad jego obecności, bo tych prowadzących do ślepych zaułków było wiele, śledczy trafiają po wielu latach za sprawą jednego z synów Eichmanna, który nieopacznie mówi za dużo chcąc zaimponować w towarzystwie.

Od tego momentu rusza machina mająca potwierdzić obecność Eichmanna w Argentynie. Kiedy śledczy mają już pewność, że są na właściwym tropie informacje zostają przekazane do izraelskiego wywiadu jako najbardziej zainteresowanej schwytaniem zbrodniarza organizacji oraz mającej na to największe szanse. Od tej chwili książkę czyta się jak dobrą powieść szpiegowską. Izraelski wywiad (Mossad) rozpoczyna planowanie swojej największej operacji zagranicznej, operacji która przejdzie do historii szpiegostwa jako jedna z największych, najlepiej zaplanowanych i wykonanych operacji w historii wywiadu. Operacji która z Mossadu zrobi jedną z najlepszych organizacji wywiadowczych na świecie. Neal Bascomb poprowadzi nas przez nią praktycznie minuta po minucie i przedstawi zaangażowane w to osoby od agentów, poprzez pracowników linii lotniczych El Al, aż do członków izraelskiego rządu i „sayanów” – lokalnych argentyńskich mieszkańców pochodzenia żydowskiego gotowych pomóc agentom bez zadawania jakichkolwiek pytań. Razem z agentami udamy się na rozpoznanie terenu, zobaczymy jak wyglądały długie przygotowania do operacji od poszukiwania „zaplecza” do planowania i wykonania akcji porwania. Poczujemy napięcie unoszące się w mieszkaniu w którym zbrodniarz był przetrzymywany pod ciągłą obserwacją agentów (z których większość straciła kogoś bliskiego w Holokauście) zanim został przetransportowany do Izraela. Ostatecznie poznamy przebieg procesu Adolfa Eichmanna sądzonego na terenie Izraela za zbrodnie przeciwko ludzkości, a także poznamy werdykt sędziów i wersję Eichmanna na całość jego uczestnictwa w „ostatecznym rozwiązaniu”.

Książka ta będąca dogłębnym studium drogi jaką przebył Eichmann od okupowanych Niemiec do Argentyny oraz drogi jaką przebyli za nim śledczy, a także rozbudowany opis akcji służb specjalnych Izraela na terenie Argentyny stanowi lekturę godną polecenia. Wielowątkowość i barwne opisy autora przykuwają do książki na wiele godzin, a liczne przypisy i bogata bibliografia zachęcają do zgłębienia tematu i sprawdzenia dodatkowych faktów. Polecam.

wytropic_eichmanna

2 komentarze

  • MAciek

    Książkę chętnie przeczytam. Oglądałem kiedyś film o Szymonie Wiesenthalu. Nie było w/g scenarzystów żadnej fotografii arcyzbrodniarza. Ale miał brata bliźniaka, który był na pogrzebie ich ojca. Na podstawie wykonanej wtedy fotografii zlokalizowano ludobójcę w Argentynie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *