Wydarzenia

XIII Turniej Rycerski w Iłży

W dniach 1-2 maja 2010 odbył się na zamku w Iłży XIII Turniej Rycerski. Mimo niesprzyjającej aury w pierwszej części imprezy widzowie mogli podziwiać bardzo ciekawe widowisko historyczne i zajrzeć na chwilę w czasy XVII wiecznej Polski.

XVII wiecznej gdyż tłem historycznym całej imprezy były zaślubiny króla Władysława IV Wazy i arcyksiężniczki Cecylii Renaty. Około godziny 11 przy ciężko zwisających nad Iłżeckim zamkiem chmurach i co chwila kropiącym deszczu poszczególne oddziały przybyłych na zamek wojów rozpoczęły stawianie obozu, a rzemieślnicy i kupcy krzątali się przy ustawianiu swoich straganów z jadłem, napitkiem innymi towarami.

tri1

Ponieważ główne atrakcje zaplanowane były na godzinę 14-tą, a deszcz z każą chwilą się powiększał postanowiłem po zwiedzeniu obozu zobaczyć co jeszcze przygotowali organizatorzy. I tak dla rozgrzania się i napełnienia żołądka można było spróbować podpłomyka z boczkiem prosto z pieca albo golonki z grilla, a wszystko to zapić miodem. Dla zainteresowanych zakupami na straganach były różnego typu gliniane garnki, ozdoby, a wojowie mogli przymierzyć się do miecza czy topora. Dla tych którzy trochę lepiej czują się w „naszych” czasach przygotowano pole do speedballa, park linowy i teren do jazdy na quadach. Ja po lekkim posileniu się wyruszyłem na zamek górny w celu podziwiania widoków z baszty zamkowej. Tam też przeczekałem główny deszcz oglądając Iłżeckie krajobrazy skąpane we mgle.

tri2

W okolicach godziny 14-tej chmury zaczęły się przerzedzać, a zza nich zaczęło nieśmiało wyglądać słońce przyśpieszając tempo imprezy. Przez zamek dolny przeszła parada wojsk królewskich (m.in. husarii, halabardników, pikinierów i muszkieterów) i dworu królewskiego i kasztelańskiego, a po powitaniu króla i arcyksiężniczki nastąpiło oficjalne rozpoczęcie turnieju.

tri3

tri4

tri5

tri6

Pierwszą część turnieju stanowiła część artystyczna czyli taniec dworski europejski i dalekowschodni.

tri7

Później do akcji wkroczyła polska ciężka jazda – husaria z pokazem władania kopią, koncerzem i szablą.

tri8

tri9

tri10

tri11

tri12

Później na zamku pojawili się halabardnicy, pikinierzy oraz mogliśmy nacieszyć oczy pięknymi pokazami szermierki historycznej na szable czy rapiery.

tri13

tri14

tri15

tri16

A wieczorem można było obejrzeć między innymi żywe szachy jako inscenizacje bitwy pod Kircholmem.

tri17

Ogólnie bardzo przyjemna impreza, dużo humoru i mimo słabej pogody bardzo udana. Całą galerię można obejrzeć tutaj.

3 komentarze

  • Spooky82

    Turniej był świetny, był na nim bardzo fajny klimat i momentami sporo humoru, niestety poza jedzeniem które zbyt dobre nie było co przy jego cenie wydaje się jednak trochę dziwne … No ale nie będę się czepiał Szczegółów i mam nadzieje ze za rok ponownie odwiedzę tą Imprezę 😉

  • Jakub Milczarek

    Wygląda bardzo ciekawie! Chyba zapomniałeś jeszcze napisać, że poza widowiskowymi pokazami walk było również wiele interesujących niewiast w ciekawych strojach – tak przynajmniej wnioskuję ze zdjęć 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *