Kultura

Wiedźmin – Andrzej Sapkowski

Wiedźmin to opowieść o Geralcie z Rivii który będąc dzieckiem niespodzianką zostaje zabrany do wiedźmińskiego siedliszcza Kaer Morhen i wyniku morderczego treningu oraz przeprowadzonych na nim mutacji staje się Wiedźminem – pogromcą potworów pozostałych na ziemi po koniunkcji sfer.

Podróżuje on po królestwa i księstwach, po miastach i bezdrożach szukając osób gotowych zapłacić za ubicie jakiejś poczwary i tym samym rozwiązanie problemu lokalnej społeczności. Jak się okazuje większość zleceń nie polega jedynie na odpowiednim użyciu miecza, a na usługi Wiedźmina „polują” nawet władcy choć zwykle w ramach swoich wewnętrznych porachunków. I tak nasz bohater krąży po świecie trafiając na różne zlecenia i związane z tym typowe lub mniej typowe przygody. Wydawało by się, że nic specjalnego w życiu Geralta się nie zdarzy – został Wiedźminem więc jako Wiedźmin umrze rozszarpany gdzieś przez przeważające siły potworów bądź zabity przez kogoś komu zanadto zaszedł za skórę podczas swoich podróży. Wszystko pewnie tak by się skończyło gdyby nie nietypowe zlecenie na dworze królowej Cintry – Calanthe. To tam Gerald zostaje wpleciony w tryby machiny przeznaczenia i mimo, że on sam w przeznaczenie nie wierzy, nic już nie będzie takie jak przedtem.

Magia, miecz, igranie z przeznaczeniem i epickie zmagania potężnych armii, a wszystko to okraszone świetnym humorem. Polecam.

W skład serii o Wiedźminie wchodzą:
– Ostatnie Życzenie
– Miecz Przeznaczenia
– Krew Elfów
– Czas Pogardy
– Chrzest Ognia
– Wieża Jaskółki
– Pani Jeziora

2 komentarze

  • Jakub Milczarek

    Niestety nie czytałem całości – spróbowałem tylko jednej książki z cyklu i to było jakieś 15 lat temu 🙂 Może już czas, aby spróbować jeszcze raz podejść do tej sagi…
    Bawiłem się za to kilka razy systemem Oko Yrrhedesa – dobry wstęp do świata RPG…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *