Oko Jelenia – Andrzej Pilipiuk

Opowieść ta zaczyna się nietypowo bo od końca świata. Oto do ziemi zbliża się rój meteorów z antymaterii przed którymi nie ma obrony ani schronienia. Ziemia ma zamienić się w pustkowie na którym jedynymi znaczącymi obiektami są kratery – niemi świadkowie zagłady ludzkiej cywilizacji.

Ludzkości pozostaje jedynie parę godzin egzystencji, które zamieniają się w totalny chaos. Marek – nauczyciel informatyki z jednego z warszawskich liceów ratuje życie Staszkowi – maltretowanemu nastolatkowi. Nowo poznani koledzy postanawiają spędzić razem ostatnie chwile podziwiając „wielkie fajerwerki”. W ostatniej chwili kiedy wydaje im się, że nadszedł ich czas spotykają Skrata  – przedstawiciela kosmicznej rasy nomadów, która kolekcjonuje wiedzę ginących cywilizacji. Proponują oni kosmicie swoje „usługi” przy katalogowaniu i wyjaśnianiu zawiłości ziemskiej kultury. Skrat zgadza się i zabiera ich na pokład swojego statku jako niewolników.

Nie wiedzą oni jednak, że ich „usługi” będą trochę inne niż się spodziewali. Oto bowiem zostają przeniesieni do szesnastowiecznej Norwegii gdzie wraz z jeszcze jedną uratowaną przez Skrata osobą – XIX wieczną szlachcianką Helą – będą musieli odnaleźć tytułowe „oko jelenia”. Aby nie było im za prosto jako opiekuna i bezpośredniego przełożonego dostają Ine – przedstawicielkę obcej kultury (kiedyś także „uratowaną” przez Skrata) która pod postacią mechanicznej łasicy stale nadzoruje postępy podróżników w czasie i w razie niezadowalających wyników srogo ich każe. Otrzymane do wykonania zadanie wydaję się niemożliwe choćby z tego powodu, że nie wiadomo w ogóle czym jest owe „oko”, nie mówiąc już o jego odnalezieniu. Sytuacja komplikuje się dodatkowo gdy bohaterowie wpadają w kolejne tarapaty związane z nieznajomością dawnego życia i panujących w owym czasie realiów. Na szczęście dzięki inteligencji, niewielkiej pomocy technologii, a przede wszystkim wielkiej woli przeżycia powoli składają wszystkie elementy układanki której celem jest zdobycie „oka jelenia”.

Bardzo przyjemna lektura. Polecam.

Na cykl ten składają się następujące książki:

– Oko Jelenia: Droga do Nidaros,
– Oko Jelenia: Srebrna Łania z Visby,
– Oko Jelenia: Drewniana twierdza,
– Oko Jelenia: Pan Wilków,
– Oko Jelenia: Tryumf Lisa Reinicke,
– Oko Jelenia: Sfera Armilarna,

2 Komentarzy do “Oko Jelenia – Andrzej Pilipiuk

  1. Czy nie ma tutaj pewnego nawiązania do The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy Douglasa Adamsa?
    Dodatkowo jakoś tytuł skojarzył mi się z pewnym dziełem Sapkowskiego zatytułowanym – Oko Yrrhedesa…

  2. @Jakub. Niestety z żadnym z tych dzieł nie jestem na tyle zapoznany aby stwierdzić czy występuje tutaj jakieś większe podobieństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *