Wyprawy

Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa – Nila

W ostatni weekend w Krakowie można było za darmo zwiedzać nowo powstające Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa – Nila położone przy Cmentarzu Rakowickim.

Muzeum jest jeszcze nieukończone ale już w tej chwili zgromadzono w nim bardzo dużą i bardzo ciekawą kolekcję zbiorów związanych z Polskim Państwem Podziemnym. Znajdziemy tutaj wiele oryginalnych dokumentów, zdjęć, broni oraz odznaczeń z tamtego okresu. Na szczególną uwagę zasługuje ciekawy pomysł przedstawiania przeźroczy ze zdjęciami z czasów okupacji – w szafkach, które sami otwieramy znajdują się przeźrocza, które następnie układamy na podświetlonym obszarze szafki w celu ich oglądnięcia.

W ogóle należy zwrócić uwagę na sporą jak na takie muzeum interaktywność. Możemy zajrzeć do celi ubeckiej przez judasza czy wręcz samemu w niej usiąść. Możemy także poczuć się jak na przesłuchaniu przez niemieckiego oficera w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu.

W kolejnych pomieszczeniach poznamy historię Szarych Szeregów, Cichociemnych, kobiet w służbie AK, duszpasterstwa podziemnego czy też przyjrzymy się zrekonstruowanemu czołgowi Vickers.

Oprócz sporej ilości broni zapoznać się tu można z naturalnej wielkości rakietą V2 oraz wejść do wnętrza amerykańskiego Halifaxa, który dokonywał zrzutów dla AK, a także obejrzeć mundur generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Na dodatkową uwagę zasługują jeszcze dzienniki Hubala (majora Henryka Dobrzańskiego) oraz najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej – Order Orła Białego należący do patrona muzeum generała Augusta Emila Fieldorfa, a przyznanym mu pośmiertnie 30 lipca 2006 roku przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ogólnie muzeum świetne i warte odwiedzenia. Sam na pewno się wybiorę tam powtórnie jak wszystko zostanie ukończone. Cała galeria z muzeum znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *