Wyprawy

Tarnica – 1346 m n.p.m. – KGP 05

Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczad – 1346 m n.p.m. Jest to dość prosty do zdobycia szczyt, który oferuje jako nagrodę bardzo przyjemne widoki.

Na szczyt nie wiedzie żaden pojedynczy szlak, tzn. dostaniemy się na niego żółtym szlakiem z przełęczy W. Krygowskiego ale na samą przełęcz dotrzeć już trzeba innymi szlakami. Mamy więc do wyboru rozpocząć naszą wędrówkę szlakiem czerwonym z Ustrzyk Górnych lub miejscowości Wołosate lub niebieskim również z miejscowości Wołosate. W przypadku wybrania czerwonego szlaku zajmie nam to odpowiednio ponad 3,5 godziny oraz ponad 4,5 godziny.

Ja wybieram szlak niebieski, którym Tarnicę można zdobyć na spokojnie w 2,5 godziny. W samym Wołosatem jest płatny parking, a dodatkowo należy uiścić opłatę za wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przy wejściu można także podbić książeczkę jeśli zbieramy punkty do którejś z odznak PTTK.

Pierwsza część naszej wędrówki wiedzie przez łąki z których dostrzec można nasz cel – Tarnicę w całej okazałości.

IMG_6842
Początek szlaku na Tarnicę – nasz cel widać w oddali
IMG_6848
Tarnica widziana z miejscowości Wołosate

Szlak jest oznaczony bardzo dobrze więc z wyborem ścieżek nie ma żadnego problemu i wkrótce wchodzimy w leśne ostępy. Tutaj rozpoczynają się pierwsze podejścia, które momentami mogą  wymagać trochę większej sprawności fizycznej. W połowie drogi czeka na nas niewielka wiata gdzie można przysiąść na odpoczynek.

IMG_6849
Wiata po drodze na Tarnicę

Zaraz za wiatą rozpoczyna się kolejne podejście, a tuż za nim wychodzimy na zielone połoniny. Widać już stąd krzyż na Tarnicy i wijącą się drogę do przełęczy W. Krygowskiego, a z lewej Tarniczkę (1315 m n.p.m.) i Szeroki Wierch (1268 m n.p.m.).

IMG_6861
Podejście na przełęcz W. Krygowskiego
IMG_6862
Szczyt Tarnicy z charakterystycznym krzyżem

Przy podejściu dobrze mieć jakieś okrycie głowy i ramion bo przy silnie operującym słońcu można nabawić się poparzeń słonecznych.

Po dojściu na przełęcz należy zgodnie ze znakami kierować się w prawo kamienną ścieżką aby po parunastu minutach znaleźć się na szczycie Tarnicy.

IMG_6872
Ostatnie podejście na szczyt

Na szczycie nie ma niestety tabliczki ale jest charakterystyczny krzyż przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie można przystąpić do podziwiania pięknych bieszczadzkich widoków.

IMG_6892
Tarnica zdobyta!

W sezonie, szczyt oraz cały szlak może być mocno zatłoczony, a mi udało się nawet trafić na wycieczkę osób niepełnosprawnych na wózkach. Niestety droga przez kamienie i korzenie niespecjalnie według mnie nadaje się do pokonywania na wózku. Przy zejściu opiekunowie mieli nie lada wyzwanie aby bezpiecznie sprowadzić swoich podopiecznych na parking. Dodatkowo na przełęczy widziałem przygotowane deski pod planowany remont szlaku i budowę schodów co aktualnie pewnie jest dodatkowym sporym utrudnieniem dla osób planujących wjazd wózkiem na szczyt.

IMG_6916
Widoki ze szczytu Tarnicy na Tarniczkę i Szeroki Wierch

Cała galeria znajduje się tutaj.

Natomiast zapis GPS szlaku poniżej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *