Sport / Hobby

Karting

Każdy na pewno choć raz w życiu chciał wziąć udział w prawdziwym rajdzie samochodowym i poczuć dreszczyk emocji związany z szybkim pokonywaniem zakrętów i ściganiem się z innymi kierowcami. Niestety nie każdy ma okazję zasiąść za kierownicą bolidu formuły jeden. Nie znaczy to oczywiście, że nie może przez chwilę poczuć się jak kierowca rajdowy bo tutaj z pomocą przychodzą właśnie wyścigi gokartów.

Troche historii

Pierwsze, bezsilnikowe jeszcze gokarty budowali amerykańscy piloci podczas II Wojny Światowej, a służyły one do umilania czasu pomiędzy kolejnymi lotami bojowymi. Pierwszą osobą, która do takiego gokarta domontowała silnik od kosiarki był mechanik-konstruktor z firmy Kurtis Craft Comp. Jak się szybko okazało pomysł spodobał się bardzo innym i już wkrótce kolejne kraje zaczęły być podbijane przez nową formę spędzania czasu wolnego. Pierwsze zawody kartingowe odbyły się w 1959 roku w USA, a już rok później pierwsze takie zawody miały miejsce w Polsce, a dokładniej w Częstochowie. W 1968 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, a rok później powołano Międzynarodową Komisję Kartingową CIK przy Międzynarodowej Komisji Samochodowej.

Warto tutaj zwrócić uwagę iż ze względu na wielkość gokartów największym zainteresowaniem oczywiście zaczęły cieszyć się u dzieci i młodzieży, a ponieważ ich konstrukcja i obsługa jest bardzo prosta mogły stać się wspaniałą pomocą wychowawczą i naukową. Sam należałem do drużyny harcersko-kartingowej gdzie oprócz typowych zajęć harcerskich mogliśmy budować i jeździć na gokartach.

IMG_3453
Gokarty potrafią być naprawdę szybkie

Jak zacząć ?

Wystarczy znaleźć w internecie najbliższy tor kartingowy, a następnie wybrać się na testową przejażdżkę. Na miejscu dostaniemy kask oraz zostaniemy przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa, działania gokarta oraz flag którymi sygnalizuje się na torze ważne informacje takie jak niebezpieczeństwo czy koniec wyścigu. Jednorazowa przejażdżka to zwykle 8 minut i tak naprawdę na początek wystarczy. Podczas pierwszej przejażdżki poznamy wszystkie mechanizmy jazdy gokartem oraz nauczymy się prawidłowo reagować na informację na torze. Również będziemy mogli poczuć w rękach, że takie wyścigi to nie jest lekki kawałek chleba. Czemu? Gokarty potrafią się rozpędzić nawet do ponad 80 km na godzinę (zależy od typu), a więc działające na nie siły potrafią być całkiem spore – szczególnie na zakrętach. Dokładając do tego brak wspomagania i często bardzo finezyjne tory otrzymujemy porządny trening siłowy dla rąk.

IMG_3436
Najlepiej ścigać się ze znajomymi

Bezpieczeństwo i koszty

Generalnie koszty kształtują się w okolicach 25 – 45 zł za 8 minut jazdy w zależności od miejsca i typu gokartów które mamy do dyspozycji. Często w takich miejscach prowadzone są także szkółki lub kluby gokartowe które dają możliwość jeszcze tańszego regularnego jeżdżenia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to obowiązkowo należy posiadać kask, który dostaniemy na każdym torze, a dodatkowo można we własnym zakresie zaopatrzyć się w rękawiczki czy też wysokie buty chroniące kostkę. Same gokarty nie wyposażone w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa więc zdrowy rozsądek podczas jazdy jest bardzo wskazany.

Ogólnie jest to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, porywalizowania ze znajomymi w prawdziwych (a nie komputerowych) wyścigach oraz wyszalenia się na zamkniętym torze. Dodatkowo taka jazda może pomóc w zdobywaniu umiejętności przydatnych także w ruchu miejskim jak umiejętność przewidywania zachowań innych kierowców czy też wybierania optymalnej i bezpiecznej trasy podczas pokonywania zakrętów.

IMG_3423
Na zakrętach siły potrafią być naprawdę odczuwalne

Trochę większa galeria znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *