Sport / Hobby

Kajakarstwo

Kajakarstwo to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu. Łączy ono w sobie możliwość relaksu nad wodą, odrobinę ruchu, a nawet współzawodnictwa. Dodatkowo daje możliwość zwiedzania różnych miejsc wraz niesamowitym kontaktem z dziką przyrodą.

Trochę historii

Najstarsze ślady tego typu środka transportu odkryto w ruinach miasta Ur gdzie znaleziono srebrny model pirogi i wiosła oceniany na około 6000 lat. Współcześnie natomiast historię kajaków łączy się z Eskimosami, natomiast równie często spotykanych kanadyjek (canoe) z Indianami północnej Ameryki. Wykopaliska na całym świecie potwierdzają natomiast iż podobne konstrukcje znane były także przez starożytnych Egipcjan, Fenicjan czy w końcu Wikingów.

Założycielem pierwszego na świecie klubu kajakarskiego był Szkot John MacGregor, który przepłynął na własnoręcznie zbudowanym kajaku drewnianym wiele rzek w Wielkiej Brytanii i Europie, a następnie napisał o tym książkę tym samym popularyzując taki sposób spędzania wolnego czasu.

20140815_122113
Widoki podczas pływania kajakiem

 

Jak zacząć ?

Najprościej zebrać grupę znajomych oraz rozejrzeć się w swojej okolicy za firmą która organizuje spływy kajakowe lub wypożycza kajaki za opłatą. Na początek warto wybrać sobie rzekę o spokojnym nurcie, a długość trasy dostosować do swojej formy. Generalnie najprościej płynie się z prądem i czasem nie trzeba nawet specjalnie wiosłować, a można skupić się na podziwianiu widoków i sterowaniem aby płynąca woda sama niosła nas do przodu. Także umiejętności pływania nie są tutaj niezbędne gdyż płynąć będziemy w kamizelce, która w przypadku wypadnięcia czy też potrzeby wyjścia z kajaku pomoże nam unosić się na wodzie. Dodatkowo rzeka nie musi być głęboka aby pływać po niej kajakiem więc czasem nawet z jej środka można wrócić na brzeg, a woda nie sięgnie nam nawet do pasa.

20140815_122937
Sterowanie i wiosłowanie nie jest takie trudne

 

Firmy organizujące takie wyjazdy często zajmują się całą logistyką więc nam pozostaje jedynie zgłoszenie się w umówione miejsce, a później po dopłynięciu do określonego miejsca skontaktowanie się z organizatorem, który zbierze kajaki, a nas odwiezie np. na parking gdzie zostawiliśmy auto.

20140815_122139
Czasem można przybić do brzegu na przekąskę czy odpoczynek

 

Samo sterowanie kajakiem nie nastręcza większych problemów i zwykle po paru minutach wiemy już co i jak, a dodatkowo niektóre kajaki są dwuosobowe więc zawsze możemy poradzić się towarzysza podróży.

Bezpieczeństwo i koszty

Kajakarstwo to sport względnie tani. Za całodzienne wypożyczenie dwuosobowego kajaka (z „osprzętem”) i dowiezienie wszystkiego (łącznie z nami) na miejsce zapłacimy w okolicach 35-40 zł za osobę. Jest to także sport bardzo bezpieczny choćby ze względu na kamizelki ratunkowe. Oczywiście zawsze możemy wybrać się na trudniejsze rzeki ale decyzja ta powinna być uzależniona od naszych umiejętności i formy. Warto jeszcze pamiętać, że jest to sport wodny więc należy odpowiednio się ubrać oraz zabrać na drogę jakiś prowiant, wodę i np kurtkę przeciwdeszczową gdyż w przypadku opadów często nie będzie po prostu gdzie się schować.

20140815_122118
Dobra pogoda, woda i dzika przyroda 🙂

 

Osobiście niedawno byłem na spływie Bugiem i oprócz pięknej dzikiej przyrody można zaliczyć trój styk granic (Polska, Ukraina, Białoruś). Polecam!

Galeria znajduje się tutaj.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *