Wyprawy

Ogród Botaniczny UJ

Po ostatnich chłodnych jeszcze dniach, w Krakowie w końcu wyjrzało słońce i najwyraźniej przegoniło resztki zimy. Aby sprawdzić czy wiosna na pewno zawitała do grodu Kraka postanowiłem wybrać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest to najstarszy tego typu obiekt w Polsce bo założony został w 1783 roku czyli już ponad 230 lat temu! Pierwotnie miał około 2,4 ha i był parkiem barokowym typu francuskiego ale z czasem powiększał się aby w latach pięćdziesiątych XX wieku objąć już 9,6 hektara.

IMG_5052
Ogród Botaniczny UJ

 

Oprócz muzeum, licznego zbioru roślin z całego świata oraz szklarni, w których poczujemy się jak na pustyni czy też w głębi dżungli zobaczyć tu można sadzawkę przerobioną z dawnego starorzecza Wisły ze sztucznie wzniesioną w 1856 roku wyspą.

IMG_5063
Ogród Botaniczny UJ

 

Niesamowity jest klimat ogrodu tym bardziej jeśli uświadomimy sobie, że znajduje się on praktycznie w samym centrum miasta, a chodząc po nim zdaje się jakbyśmy przenieśli się gdzieś daleko za jego obrzeża. Przepiękne rośliny o wszystkich możliwych kolorach, kształtach i zapachach, a także zewsząd dobywający się śpiew ptaków skłania nie tylko do wędrówki spokojnymi alejkami ale również do zajęcia jednej z wielu ławeczek, relaksu i kontemplacji piękna przyrody.

IMG_5073
Ogród Botaniczny UJ

 

Jest to wspaniałe miejsce aby odpocząć od zgiełku miasta, a przy okazji zapoznać się z roślinami z całego świata. Polecam.

IMG_5086
Ogród Botaniczny UJ

Mała galeria znajduje się tutaj.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *