Testy/Opinie

Samsung Galaxy Ace 2 GT-I8160

Powoli zbliżam się do decyzji o zmianie telefonu więc postanowiłem napisać parę słów na temat posiadanego od dwóch lat Samsunga Galaxy Ace 2.

Telefon mimo upływu lat (a zaprezentowany został na początku 2012 roku) dalej może być ciekawą, a co więcej niedrogą opcją dla mało wymagających użytkowników.

Parametry:

Szczegółowe parametry telefonu znajdziemy na stronach dedykowanych opisom telefonów. Ja przytoczę tylko te najważniejsze.

Ekran: PLS TFT, 480 x 800 px, 3,8”
Wymiary: 118,3 x 62,2 x 10,5 mm
Waga: 122 g
Bateria: Li-Ion 1500 mAh
Procesor: 2 x 800 MHz
Pamięć: 768 MB RAM
System operacyjny: Android
Inne: GPS+GLONASS, Wi-Fi, Aparat, Bluetooth

Pierwsze wrażenie:

Telefon wykonany jest bardzo dobrze i nie ma do czego się przyczepić. Niektórzy narzekali, że tylna klapka jest cienka jak papier ale spójrzmy prawdzie w oczy. Ile razy będziemy ją ściągać? Raz, żeby włożyć kartę i tyle więc jej grubość nie przekłada się zupełnie na funkcjonalność telefonu. Dodatkowo posiada ona delikatną fakturę aby telefon pewnie trzymał się w dłoni – nic więcej od niej nie wymagam. Wokół całego telefonu biegnie srebrne obramowanie, które dodaje mu punktów jeśli chodzi o wygląd. Całość jest harmonijna i przyjemna dla oka.

Wrażenia po dłuższym użytkowaniu:

Telefon ma praktycznie idealne dla mnie rozmiary. Jest na tyle mały, że spokojnie mieści się do kieszeni (choć już go w niej czuć), a zarazem na tyle duży aby można było na nim spokojnie czytać, oglądać zdjęcia czy też nawet co nieco pograć. Sam ekran ma wystarczającą rozdzielczość do codziennego korzystania i mimo, że nie jest on pokryty żadną specjalnie odporną warstwą nie rysuje się jakoś wybitnie. Po dwóch latach użytkowania, a nawet okazjonalnego noszenia w kieszeni z kluczami bez żadnego pokrowca nie ma ani jednej rysy czy otarcia.

Gorzej wypada wspomniana wcześniej srebrna obramówka. Ta niestety z czasem zaczęła odpadać co nie wygląda zbyt profesjonalnie.

Dostęp do wszystkich przycisków na obudowie jest intuicyjny, a wbudowany aparat robi całkiem przyzwoite zdjęcia … jak na telefon oczywiście. Również jakość dźwięku podczas rozmowy jest zadowalająca.

Dużą zaletą dla mnie jest GPS, który może korzystać również z systemu GLONASS co podnosi dokładność i szybkość określania pozycji. Pozytywną niespodzianką jest również niezła bateria, która przy rozsądnym użytkowaniu wystarcza na 3 dni, a przy oszczędnym nawet do 5.

Niestety telefon ma już swoje lata i niektóre aplikacje potrafią mocno przyciąć, a na dokładkę niektóre strony takie jak Youtube doprowadzić nawet do zawieszenia się telefonu. Wina wydaje się jednak leżeć nie po stronie samego sprzętu, a systemu operacyjnego gdyż przez pierwsze miesiące telefon chodził idealnie, bez najmniejszych lagów czy zwiśnięć. Później jednak z każdym miesiącem dało się zauważyć spowolnienie działania systemu mimo iż nic nowego nie było na telefonie instalowane.

Najczęstsze problemy:

charczący głośnik – pojawia się praktycznie losowo choć częściej jeśli przed rozmową korzystaliśmy z jakiejś zasobożernej aplikacji. Po odebraniu telefonu słyszymy co mówi nasz rozmówca ale z każdym słowem słyszymy również nieprzyjemne charczenie.  Rozwiązanie jest zawsze tylko jedno – restart telefonu i problem znika. Niestety wygląda to na problem Androida, a nie samego urządzenia gdyż spotkałem się z nim wcześniej na dwóch innych telefonach różnych producentów.

– przypadkowe restarty – telefon jest dość spory więc jeśli wsadzimy go do kieszeni bez dodatkowej obudowy lub w miękkim futerale istnieje ryzyko, że np podczas schylania lub podnoszenia wysoko nogi telefon się wyłączy gdyż akurat naciśniemy znajdujący się na boku obudowy wyłącznik. Nie jest to problem z telefonem jako takim ale rozwiązaniem mogło by być umieszczenie przycisku włączania na górze telefonu.

– spowolnienie działania – najwyraźniej jest to wina Androida więc z pomocą mogą przyjść różne aplikacje do optymalizacji/oczyszczania lub przywrócenie ustawień fabrycznych.

Podsumowanie:

Zalety:
– przyjemny wygląd
– rozsądny aparat
– niezła bateria
– dobrej jakości ekran o rozsądnych parametrach
– wielkość
– GPS+GLONASS

Wady:
– czasem bez wyraźnego powodu zaczyna „charczeć” głośnik od rozmów
– z czasem telefon zaczyna „mulić”

Ogólnie oceniam ten telefon na 7/10 i poleciłbym go każdemu kto chce mieć smartfona do codziennego standardowego użytku tzn dzwonienia, sms-owania, przeglądania internetu. Przy obecnych cenach jest to całkiem rozsądny sprzęt.

GalaxyAce2
Samsung Galaxy Ace 2

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *