Wyprawy

Fajna Ryba – 347 m n.p.m. – KGŚ 25

Fajna Ryba jest najwyższym szczytem Pasma Przedborsko-Małogoskiego (przez który przechodzi znakowany szlak) należącego do Gór Świętokrzyskich i liczy 347 m n.p.m.

Co ciekawe sam szczyt leży już w województwie łódzkim, którego jest najwyższym naturalnym punktem. Geneza nazwy góry znika w historii dziejów. Najprawdopodobniejszą wersją jest ta iż jej właścicielem był Żyd, który nazywał się Fajne Ryba i tak nazwa przeszła na rzeczone wzniesienie. Inna teoria mówi, że Żyd nazywał się Wajnryb, a szczyt został w późniejszym czasie przechrzczony do obecnej nazwy.

Drogowskaz do Fajnej Ryby
Drogowskaz do Fajnej Ryby

Fajną Rybę najłatwiej jest zdobyć zielonym szlakiem z miejscowości Góry Suche. Szlak prowadzi wzdłuż drogi, a potem odbija w kierunku wzniesienia. O tym fakcie informuje nas przydrożny znak więc nie ma problemu ze znalezieniem właściwego kierunku wędrówki. Zaparkować można na końcu drogi skąd pozostaje jakieś 15-20 minut piechotą do celu.

Szlak na Fajną Rybę
Szlak na Fajną Rybę

Mimo, że odcinek szlaku jest krótki góra przypomina nam, że mimo, że niską to nadal jest górą i czeka nas kawałek prawdziwej stromizny. Po chwili jednak wychodzimy na skrzyżowanie szlaków gdzie skręcamy w prawo i kontynuujemy naszą wędrówkę. Jak tylko pojawią się leśne mrowiska możemy być pewni, że jesteśmy już naprawdę niedaleko i na najbliższym rozwidleniu gdzie szlak skręca w lewo i prowadzi wyraźnie w dół my musimy skręcić w prawo i za parę metrów zauważamy żółtą tabliczkę z nazwą szczytu.

Największa stromizna w drodze na szczyt
Największa stromizna w drodze na szczyt
Szczyt Fajnej Ryby
Szczyt Fajnej Ryby

Cała trasa biegnie lasem więc niestety nie można się uraczyć żadnymi widokami. Na szczycie też zbyt długo postać się nie da bo bliskość wielkich mrowisk leśnych czerwonych mrówek nie zachęca do posiedzenia na trawie.

Mrowiska przy szczycie Fajnej Ryby
Mrowiska przy szczycie Fajnej Ryby

W czasie II Wojny Światowej hitlerowcy zagonili lokalną ludność do budowania tutaj okopów w celu powstrzymania naporu Armii Czerwonej. Radzieccy dowódcy postanowili jednak obejść umocnienia i nigdy nie zostały wykorzystane w zaplanowanym celu. Dzisiaj podobnież ciągle można dostrzec pozostałości po tych umocnieniach ale przyznam, że nie rzuciły mi się nigdzie po drodze w oczy.

Mój ostatni szczyt w Koronie Gór Świętokrzyskich zdobyty!
Mój ostatni szczyt w Koronie Gór Świętokrzyskich zdobyty!

Cała galeria znajduje się tutaj.

Podsumowanie / przydatne informacje:

trudnosc Trudność Łatwy (jedno ostrzejsze podejście)
oznaczenie Oznaczenie Szlaku  szlak_zielony – Szlak zielony
stan Stan szlaku Bardzo dobry (oznaczenia dobrze widoczne, łatwe do znalezienia)
czas Czas wejścia Od końca drogi – ok 0:20 h
odleglosc Odległość do pokonania Od końca drogi – ok 500 m
przewyzszenie Przewyższenie Od końca drogi – ok 40 metrów
dojazd Dojazd Dojazd autem bez problemów asfaltową drogą
parking Parking Brak ale można zostawić auto na końcu drogi
nocleg Nocleg Brak, można próbować nocować w namiocie.

2 komentarze

  • ark1976

    Gratki za całą Koronę. Tak odnośnie jeszcze Fajnej Ryby – jeśli jest to najwyższe naturalne wzniesienie województwa łódzkiego to moim zdaniem bezsensem jest mianowanie sztucznego szczytu do Korony Polski tego wzniesienia pod Bełchatowem, ciekaw jestem kto odpowiada za wybór tych szczytów i czym się kieruje. A tak w ogóle – jak chodzi o Koronę Polski jest jakaś oficjalna strona takiego projektu? jakaś książeczka, odznaka? – niczego do tej pory nie udało mi się odnaleźć

  • Świętokrzyski Włóczykij

    @ark1976 – z tego co wiem nie ma odznaki i jest to bardziej projekt, który urodził się gdzieś w internecie i „szczyty” są zebrane przez społeczność. W przypadku województwa łódzkiego też uważam, że sztucznie usypana hałda nie powinna być w zestawieniu ale wszędzie gdzie znalazłem Koronę Polski była ujęta więc żeby nie robić zamieszania też zostawiłem. Tym bardziej, że Fajną Rybę i tak zdobyłem w ramach KGŚ więc mam oba punkty zaliczone.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *