Kultura

Kroniki Czarnoksiężnika – Gail Z. Martin

Jako drugiego syna panującego władcy Trisa czekało raczej spokojne życie pozbawione wpływu na losy królestwa.

Do czasu jednak aż jego starszy brat z pomocą mrocznego maga Aronali podstępnie zabija króla i brutalnie przejmuje władzę. Jego siostra oraz matka zostają zamordowane w swoich komnatach, a każdy kto sprzeciwia się nowemu porządkowi w najlepszym wypadku szybko żegna się z tym światem.

Tylko błyskawiczna pomoc przyjaciół ratuje młodego chłopaka przed tym samym losem ale staje się on ściganym banitą oskarżonym o zdradę i morderstwo. Tris ma jednak tajemnicę, potrafi widzieć i rozmawiać z duchami, a z czasem okazuje się, że jest spadkobiercą potężnej magii przywoływaczy dusz. Może nie tylko z duchami rozmawiać, pomagać im ale też odprawiać je na drugą stronę.

Jednak jego magia jest uśpiona, a on sam nie potrafi nad nią zapanować. Rozpoczyna się wyścig z czasem – w poszukiwaniu nauczyciela oraz sposobu na uratowanie swojego królestwa przed żądnym władzy i krwi bratem Trisa.

Pomysł na powieść jest świetny. Bohaterowie mają swoje historię i głębie. Pierwszy tom czyta się bardzo przyjemnie ale w drugim jakby akcja utyka na dłuższy czas. Tak jakby autorka nie bardzo miała pomysł co zrobić dalej. Dodatkowo odnoszę wrażenie jakby książek nikt wcześniej nie przeczytał i nie dokonał korekty bo czasem brakuje słowa, czasem są przestawione, a czasem prawie cała strona to przypomnienie czegoś co było wcześniej ale zupełnie niepotrzebne bo kto zapomina co czytał parę rozdziałów temu. Może to kwestia tłumaczenia ale jakoś brakuje tej płynności opowiadania.

Całe kroniki liczą cztery tomy ale od trzeciego ciężar opowieści spoczywa na postaci Vahaniana. Z jednej strony ma on najbardziej skomplikowaną i bogatą historię ale z drugiej strony zupełnie zmienia to charakter cyklu i zamiast magii mamy opowiadanie o awanturniku szukającym swojego miejsca na ziemi.

Mimo to uważam, że warto sięgnąć po Kroniki Czarnoksiężnika bo sam pomysł jest świeży, a historia ciekawa.

W skład cyklu wchodzą:
– Przywoływacz Dusz
– Krwawy Król
– Mroczna Ostoja
– Wybraniec Mroczej Pani

Przywoływacz Dusz - Kroniki Czarnoksiężnika - Gail Z. Martin
Przywoływacz Dusz – Kroniki Czarnoksiężnika – Gail Z. Martin
Krwawy Król - Kroniki Czarnoksiężnika - Gail Z. Martin
Krwawy Król – Kroniki Czarnoksiężnika – Gail Z. Martin
Mroczna Ostoja - Kroniki Czarnoksiężnika - Gail Z. Martin
Mroczna Ostoja – Kroniki Czarnoksiężnika – Gail Z. Martin
Wybraniec Mrocznej Pani - Kroniki Czarnoksiężnika - Gail Z. Martin
Wybraniec Mrocznej Pani – Kroniki Czarnoksiężnika – Gail Z. Martin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *