Kultura

Stars in the Sky: A Hunting Story (2018)

Głos w dyskusji bardzo kontrowersyjnego współcześnie tematu myślistwa.

Film dość ciekawy, mający na celu przybliżenie powodów dla których współcześnie ludzie polują, a także przekonać ludzi, bądź chociaż nastawić ich bardziej pozytywnie do myśliwych. Osobiście niestety uważam, że mimo paru rozsądnych punktów podniesionych w tym filmie, nie uda mu się w żaden sposób przekonać ludzi, że polowanie może być odbieranie pozytywnie.

Oczywiście prawdą jest, że ludzie polowali od tysiącleci i nasza ewolucja szła w kierunku bycia coraz lepszym myśliwym tak jak jest to w świecie przyrody, gdzie ewoluują zarówno drapieżniki jak ich potencjalne ofiary. Współcześnie jednak po prostu nie musimy już polować więc poza społecznościami, gdzie jedynym źródłem pożywienia może być mięso upolowanych zwierząt, nie mamy wyraźnego powodu, żeby kontynuować tą tradycję.

Również prawdą jest, że niewielu jest ludzi tak doskonale znających las i zwierzęta jak myśliwi, którzy często spędzają w nim wiele dni tropiąc i podchodząc ofiarę aby oddać skuteczny strzał. Natomiast aby pokazać, że udało się podejść jakieś rzadkie zwierzę nie trzeba go od razu zabijać. Uchwycenie go choćby w kamerze może być równie doniosłą nagrodą za włożony trud, a to wspaniałe zwierze może spokojnie przeżyć kolejnych wiele lat.

Nie przekonują mnie tutaj również stwierdzenia o świadomym utrudnianiu sobie przez myśliwych polowań poprzez wprowadzanie okresów ochronnych, limitów odległości strzału czy używanego sprzętu. Tak naprawdę współczesna technologia daje nam wprost niewyobrażalną przewagę nad dzikimi zwierzętami, a wszelkie sztuczne utrudnienia są dla mnie jedynie udawaniem, że dajemy zwierzynie szanse. Skoro i tak mamy je zastrzelić i zjeść to po co ryzykować, że nie uda się go zabić jednym strzałem, a jedynie zranić i bezsensownie dodatkowo stresować? Również jak pokazuje życie wszelkie ograniczenia, okresy ochronne itp są wprowadzane w dwóch celach. Albo w celu realnej odbudowy populacji zagrożonej skrajnym wyginięciem albo jest to jedynie świadome zarządzanie populacją w celu umożliwienia dalszego polowania w dłuższej perspektywie czasu.

Temat myślistwa jest myślę szczególnie skomplikowany w krajach europejskich gdzie nie mamy takich wielkich, pustych obszarów jak choćby w Ameryce. Również u nas polowania są bardziej kojarzone z rozrywką szlachty czy rodzin królewskich, a nie realnego zdobywania pożywienia jak to robili traperzy czy odkrywcy.

Tym bardziej warto obejrzeć ten film aby zapoznać się z punktem widzenia ludzi, którzy polują od pokoleń, a myślistwo jest w ich rodzinach przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Stars in the Sky: A Hunting Story (2018)
Stars in the Sky: A Hunting Story (2018)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *