Kultura

The Boy Who Harnessed the Wind (2019)

Oparty na faktach film, który pokazuje jak ważna jest edukacja we współczesnym świecie.

Życie na suchych obszarach Afryki zawsze było trudne ale w związku ze zmieniającym się klimatem oraz wycinkami lasów susze stają się coraz dotkliwsze, a opady powodują powodzie niszczące pola uprawne.

Bohater tego filmu to młody chłopak z talentem do drobnych napraw urządzeń elektrycznych takich jak choćby radia. Czas po szkole spędza na złomowisku próbując odzyskać cokolwiek co później można użyć do naprawy lub wytwarzania przydatnych narzędzi czy urządzeń.

Niestety jego rodzina nie ma wystarczających środków aby opłacić jego edukacje i wkrótce zostaje wydalony ze szkoły. Tylko dzięki szantażowi jednego z nauczycieli udaje mu się uzyskać dostęp do szkolnej biblioteki i kontynuować edukacje na własną rękę. Wkrótce w jego ręce wpadają podręczniki o elektryczności, a w głowie rodzi się plan zbudowania wiatraka pozwalającego pompować wodę na wyschnięte pola.

Oczywiście nie udaję się to od razu ale chłopak się nie poddaje próbując przekonać do swojego pomysłu kolegów i ojca.

Klasyczny przykład nie tylko na to jak ważna jest edukacja ale także na racjonalność przysłowia mówiącego o daniu Afryce wędki, a nie ryby.

The Boy Who Harnessed the Wind
The Boy Who Harnessed the Wind

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *