Astronomia

Stacja Astronomiczna Kudłacze – Lokalizacja

Gdzie to jest?

„Rola Kudłaczowa”, jak oficjalnie zwie się to miejsce, znajduje się 30 km na południe w linii prostej od Krakowa i 50 km „zakopianką”. Dokładne współrzędne, zmierzone przez Jurka Bohusza GPS,em są następujące:

l= 20 stopni 01′ 18,3”

f= 49 stopni 46′ 55,7”

h= 743 m

Kudłacze należą więc do Gminy Pcim i znajdują się w Paśmie Lubomira i Łysiny w Beskidzie Makowskim.


Wyświetl większą mapę

Jak dojechać?

Startując z Krakowa, należy kierować się na Zakopane. Po około 40 km, w centrum Pcimia, trzeba skręcić w lewo i przejechać Rabę. Zaraz potem skręt w prawo i prosto aż po lewej pokaże się mały tartak. Wtedy należy skręcić w lewo i trzymając się „głównej” drogi cały czas pod górę (niecałe 10 km) aż … skończy się asfalt. Jesteśmy na miejscu! Samochód można zostawić na łące-parkingu, przejeżdżając jeszcze kilkadziesiąt metrów. Można też dojechać pod samo schronisko, jadąc jeszcze kilkaset metrów i skręcając na polance w lewo, ale łatwo w ten sposób uszkodzić zawieszenie.

Zalety „astronomiczne”

Miejsce to znakomicie nadaje się do prowadzenia obserwacji ponieważ charakteryzuje się dość ciemnym niebem, któremu w skali Bortle’a odpowiada numer 4 ( z wyjątkiem północnego horyzontu, gdzie wyraźnie jeszcze widać łunę krakowską ). Przy dobrej przejrzystości powietrza pozwala ono dostrzec gołym okiem gwiazdy 6,5 mag, M33 i inne, a w gorszych warunkach gwiazdy do 6,0 mag, M13.

Za dobre warunki odpowiedzialna jest w pewnym stopniu spora wysokość nad poziomem morza i nad okolicznymi miejscowościami oraz Rabą. Wynosi ona łąkę ponad lokalne zamglenia i w pewnym stopniu redukuje ekstynkcję atmosferyczną w pobliżu horyzontu.

light

Urok polany

Kudłacze leżą we wschodniej części Beskidu Makowskiego, blisko granicy z Wyspowym. Rozciąga się stąd piękny widok na jego zachodnią część oraz na Beskid Żywiecki z górującą w oddali Babią Górą. Na południu rozpoznać można wiele szczytów Beskidu Wyspowego, Gorców oraz … Tatr Wysokich i Zachodnich. Panorama z Kudłaczy ma opinię jednej z najpiękniejszych w Beskidzie Makowskim.

DSC04842

Astronomiczna przeszłość i teraźniejszość

Miejsce to znajduje się w nadzwyczaj astronomicznym zakątku Polski. Przed wojną, na odległym o godzinę drogi Lubomirze, znajdowała się stacja astronomiczna Uniwersytetu Jagiellońskiego znana z odkrycia dwóch komet. W czasie wojny stacja została niestety zniszczona i przez długi czas znajdowały się tam tylko resztki fundamentów zaś sama polana zarosła lasem. Aktualnie obserwatorium na Lubomirze zostało odbudowane i jest otwarte dla zwiedzających.

DSC04799

DSC04796

Na oddalonej również o godzinę, tyle, że w przeciwnym kierunku Uklejnie, znajdowała się przed wojną podobna stacja, jednak z powodu późniejszego zaniechania obserwacji obiekt ten popadł w ruinę i wobec braku betonowych elementów nie pozostał po nim żaden ślad.

Kudłacze leżą prawie po środku czerwonego szlaku łączącego te miejsca.

Nieopodal Uklejny, na Chełmie, znajduje się murowane obserwatorium zwieńczone kopułą. Jest ono własnością krakowskiego miłośnika astronomii Pawła Sochy. Obserwatorium to wyposażone jest (dane z 2001 roku) w 350 mm Newtona f/4,5.

Nie sposób także pominąć, że u podnóża Lubomira, na łące własności państwa Jasiewiczów, przez wielu lat w okresie nowiu sierpniowego biwakowali obserwatorzy z Oddziału Krakowskiego PTMA.

Wspomniane miejsca dzielą naprawdę niewielkie odległości, a odwiedzenie ich wszystkich stanowi piękną wycieczkę.

Główna część opisu „Kudłaczy” pochodzi z dawnej strony Michała Drahusa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *